پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > توسعه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در گرو مشارکت مردمی است


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست هم‌اندیشی توسعه بهینه‌سازی مصرف انرژی بیان شد؛

توسعه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در گرو مشارکت مردمی است

نشست هم‌اندیشی در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی با جمعی از تشکل‌های مردم‌نهاد، به همت ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی در نظر دارد به منظور ترویج و توسعه بهینه‌سازی انرژی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی در مناطق مختلف کشور با هماهنگی‌های لازم و حمایت از تشکل‌های مردمی برای پیشبرد برنامه‌های ستاد زمینه گفتگو و همکاری را با تشکل‌های مردم نهاد شکل دهد. از همین رو نشست هم اندیشی بهینه سازی انرژی و محیط­زیست را به‌منظور توسعه همکاری میان ستاد و تشکل‌های مردم‌نهاد که به طور رسمی در کشور شکل گرفته­اند امروز در دانشگاه صنعتی شریف برگزار کرد.

 

رابطه مشارکت مردمی و توسعه بهینه سازی انرژی و محیط زیست

یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی در این نشست با اشاره به اهمیت ترویج و توسعه بهینه سازی انرژی در سطح جامعه بیان کرد: توسعه در بهینه سازی انرژی و محیط زیست به طور حتم مشارکت تشکل‌های مردم نهاد را خواستار است.

 

سبوحی با بیان اینکه بهینه‌سازی انرژی از 20 سال گذشته در دستور کار دولت‌ها قرار گرفته است بیان کرد: در برنامه توسعه کشور، بهینه سازی انرژی از موضوعات اساسی تلقی می‌شود و سر فصلی را به خود اختصاص داده است و یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی به منظور ارتقاء بهره­وری نظام اقتصادی تلقی میشود، از سوی دیگر به منظور تعمیق توسعه کشور بهینه سازی مصرف انرژی یکی از فصولی است که در اسناد بالا دستی بر آن تاکید شده است. تمامی این موارد دلیلی است بر تأسیس ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست که از سال 92 در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز به‌کار کرده است.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حوزه بهینه سازی انرژی شاهد دستاوردهای قابل­توجه و متناسب با اهداف نبودیم اظهار کرد: در روند بهینه‌سازی مصرف انرژی با موانع و مشکلات بی شماری در کشور مواجه هستیم که مهم‌ترین مسئله در حل این معضل مشارکت مردمی در اجرای سیاست‌ها است که بسیار واضح و روشن است و تا زمانی که این مقوله مورد توجه قرار نگیرد شاهد توسعه دستاوردها در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی نخواهیم بود.

 

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی گفت: ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست با مشارکت وزارت نفت، شرکت بهینه­سازی مصرف سوخت، وزارت نیرو، وزارت صنعت معدن، تجارت و سازمان حفاظت از محیط زیست به همراه جمعی از افراد حقیقی که متشکل از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها هستند، به دنبال رفع چالش‌ها و موانع در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی است و با ارزیابی‌های لازم در نهایت به دنبال رفع موانع بر سر راه بهینه‌سازی انرژی و محیط­زیست در کشور است.

 

پتانسیل بهینه سازی مصرف انرژی

سبوحی با دسته‌بندی پتانسیل‌های بهینه‌سازی مصرف انرژی بیان کرد: پتانسیل کوتاه مدت بهینه سازی انرژی 420 میلیون بشکه معادل نفت در سال است که اگر قیمت هر بشکه را 50 دلار در نظر بگیریم نزدیک به 20 میلیارد دلار امکان کاهش هزینه‌ها در مصرف انرژی و تلفات را شاهد خواهیم بود.

 

وی در ادامه با اشاره به پتانسیل‌های بهینه سازی مصرف انرژی در میان مدت بیان کرد: از سویی دیگر اگر بخواهیم پتانسیل‌های میان مدت را با استفاده از تکنولوژی‌های جدید مبنا قرار دهیم 760 میلیون بشکه معادل نفت در سال چیزی در حدود 35 میلیارد صرفه جویی را به همراه خواهد داشت.

 

کاهش تلفات انرژی به ویژه هیدرو کربن‌ها در بهینه انرژی و محیط­زیست تاثیر بسزایی دارند

دبیر ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی کاهش تلفات انرژی به ویژه هیدرو کربن‌ها را مهم تلقی کرد و گفت: کاهش تلفات انرژی یه خصوص هیدروکربن‌ها منجر به کاهش تولید گازهای گلخانه ایی، آلودگی گازهای نیتروژن، آلودگی‌های صوتی و حرارتی، منو اکسید کربن و ریزگردها را در شهرها شامل می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اهمیت، بهینه سازی انرژی در کشور بیان کرد: پاسخگویی به ضرورت‌های ملی نیازمند الزاماتی همچون دسترسی به اطلاعات و فناوری برای کاهش مصرف انرژی است ، دسترسی به فناوری‌های کارآمد، تأمین منابع مالی و کاهش ریسک سرمایه­گذاری در حوزه بهینه­سازی انرژی همچنین ایجاد ارتباط حقوقی در چارچوب بازار خدمات انرژی است.

 

 

سبوحی در ادامه با بیان اینکه اطلاعات در خصوص پتانسیل بهینه­سازی انرژی در مناطق محلی کشور محدود است بیان کرد: در خصوص ارتقای پایگاه اطلاعات برای ارزیابی پتانسیل انرژی در حال ایجاد و توسعه شبکه اطلاعات انرژی در سطح محلی، استانی و ملی هستیم.

در بخش های دیگر این نشست، محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره تشکل های مردم نهاد فعال در زمینه محیط زیست، اکرم عوامی رییس مرکز نوآوری و توسعه فناوری بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی درباره فعالیت های این مرکز و طرح های برگزیده در برنامه طراحی دوچرخه هیبریدی و سعید طهماسبیان رییس شبکه تشکل های مردم نهاد شهر تهران درباره حوزه های فعالیت سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در سطح کشور نکاتی را ارائه کردند.

در پایان نشست پرسش و پاسخ حاضران و متخصصان حوزه بهینه سازی انرژی و محیط زیست برگزار شد.

پایان پیام/

 


١٣:٥٦ - 1395/03/12    /    شماره : ١٥٢٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٢٦خروج