پیوندها
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > شبکه تخصصی بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در استان گیلان ایجاد می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

با حمایت ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی؛

شبکه تخصصی بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در استان گیلان ایجاد می‌شود

شبکه تخصصی بهینه سازی انرژی و محیط زیست استان گیلان با حمایت ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یدالله سبوحی دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی درباره ایجاد این شبکه تخصصی اظهار کرد جلسه­ای در استانداری گیلان با حضور معاون و مدیران محترم استانداری، مدیران محترم دستگاههای اجرایی انرژی (شرکت پخش فرآورده­های نفتی، شرکت استانی گاز، شرکت برق منطقه­ای، اداره استاندارد، جهاد کشاورزی) برگزار شد.

دبیر ستاد بهینه ­سازی انرژی و محیط زیست با حضور در این جلسه ضرورت، اهداف و برنامه تشکیل شبکه تخصصی در استان گیلان را تشریح کرد.

سبوحی با توجه به ضرورت و اهمیت بهینه سازی انرژی و محیط زیست در سطح استان ها و ارزیابی پتانسیل آن گفت: ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی تصمیم دارد تا شبکه تخصصی بهینه سازی انرژی و محیط زیست را در استان گیلان با همکاری تمامی دستگاه ها و نهادهای مرتبط ایجاد کند.

وی اهداف ایجاد این شبکه را توسعه ظرفیت علمی و فنی در استان، شناسایی پتانسیل بهینه­ سازی انرژی و محیط­زیست، و برنامه ­ریزی برای بالفعل نمودن پتانسیل­ها از طریق حمایت از مراکز تحقیقاتی و دانشگاهها و شرکتهای دانش­بنیان در استان عنوان کرد.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ادامه گفت: ارزیابی پتانسیل بهینه سازی انرژی و محیط زیست در سطح استانی ایجاب می کند تا شبکه تخصصی متشکل از دستگاه های اجرایی، صنایع، شرکت های خدمات انرژی، شرکت های دانش بنیان و نهادهای پژوهشی و فناوری در استان ها سازماندهی شود.

شناخت مسائل و چالش های بهینه سازی انرژی و محیط زیست در سطح استان ها یک ضرورت مهم است

سبوحی شناخت مسائل و چالش های بهینه سازی انرژی و محیط زیست در سطح استان ها را مهم خواند و گفت: این امر برای پیگیری سیاست های دولت و تدوین برنامه اجرایی مشخص و هدفمند است تا بتواند ظرفیت لازم جهت گسترش بازارهای خدمات انرژی و فناوری کارآمد انرژی و محیط زیست وبهره برداری از پتانسیل های محلی را فراهم کند ودر جهت ارتقای سطح کارآیی انرژی و بهره وری کل در سطح ملی و ایجاد اشتغال دانش بنیان در استان های کشور گام بردارد.

دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی تصریح کرد: دستیابی به اهداف مهم تشکیل شبکه تخصصی بهینه سازی انرژی و محیط زیست با همکاری تمامی نهادها و دستگاه های اجرایی، بنگاه های اقتصادی، دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری در استان ها صورت می گیرد.

 

پیامدهای راه اندازی شبکه تخصصی بهینه­ سازی انرژی و محیط زیست

بر اساس این گزارش، مسئولین دستگاههای اجرایی از توسعه فعالیتها در زمینه بهینه ­سازی انرژی و محیط­زیست استقبال کردند و مجاب به رعایت قوانینی شدند.

با راه اندازی شبکه تخصصی بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در استان گیلان سازماندهی کارگروه بهینه ­سازی انرژی و محیط­زیست در استان مد نظر قرار گرفت. و از سوی دیگر فعالیت تشکل­های مردم نهاد در زمینه بهینه ­سازی انرژی و محیط­زیست مورد حمایت قرار گیرد.

از دیگر پیامدهای این شبکه سازماندهی کارگروه فنی متشکل از متخصصین در استان است تا فعالیت این کارگروه در زمینه ارزیابی پتانسیل بهینه ­سازی انرژی مورد حمایت ستاد و دستگاه های اجرایی استان باشد.

همچنین کارگروه فنی استان در تعامل با کارگروه مطالعات دورنمای انرژی در ستاد خواهد بود و در این فرآیند انتقال تجربه و ابزارهای لازم برای تدوین دورنمای بهینه­ سازی انرژی استان در دسترس کارگروه فنی در استان گیرد.

 

پایان پیام

 


١٤:٣٣ - 1395/03/17    /    شماره : ١٥٣٣٣    /    تعداد نمایش : ٢١٣٥خروج