پیوندها
صفحه اصلی > آرشیوها > آرشيو خبري 
اخبار > بازدید نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان از استان بوشهر و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان از استان بوشهر و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

نمایندگان وزارت محیط زیست آلمان در روزهای 8 تا 10 فروردین ماه 1396 با همراهی اعضا ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست و پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف از منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس،دانشگاه خلیج فارس بوشهر، پارک علم و فناوری بوشهر و جزیره شیف بازدید کردند.

این بازدید پیرو تفاهمنامه همکاری در حوزه اقتصادهای سازگار با محیط زیست و کم کربن که بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علمی و فناوری ریاست جمهوری (ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیستبا وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت، ساختمان و ایمنی هسته ای آلمان  در  7 اسفند ماه 1395 به امضا رسید بود، انجام شدآقای یورگین کاین هورست (مدیرکل همکاریهای بین المللی وزارت محیط زیست آلمان) و خانم میریم گوتسک (کارشناس ارشد همکاریهای بین المللی  وزارت محیط زیست آلمان) در این بازدیدها که با حضور آقای دکتر سبوحی (دبیر ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست) انجام شد دیدارهایی نیز با آقای  فریدونی  قائم مقام سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، آقای مصلح رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر، آقای جمشیدی فرماندار بوشهر و جمعی از مخترعان و فعالان حوزه بهینه سازی انرژی و محیط زیست استان داشتند.

 

در جلسه ای که در سالن جلسات خلیج فارس سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس برگزار شد، جناب آقای مهندس فریدونی قائم مقام محترم سازمان به توضیحاتی در مورد منطقه پرداختند. ایشان یکی از مشکلات اصلی منطقه را آلودگی و اتلاف انرژی ناشی از گازهای فلر دانستند و این امر را به عنوان یکی از عوامل اصلی کم شدن جمعیت منطقه عنوان کردند.

در ادامه جناب آقای دکتر سبوحی به بیان پیشینه طرح و اقدامات دو سال اخیر در خصوص مدیریت یکپارچه جریان انرژی و محیط زیست در منطقه پرداختند. ایشان با توجه به نتایج جلسات اخیر در ستاد و جمع‌بندی این جلسات با حضور مهندس یوسفی و مدیران اصلی منطقه ویژه، سیاست‌گذاری در منطقه و نبود بازار مناسب برای بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست را از بزرگترین مشکلات عدم اجرایی شدن طرح‌ای بیهنه‌سازی انرژی و محیط زیست در منطقه ویژه مطرح کردند. در ادامه جلسه با دکتر شافعی برای نهایی کردن طرح جمع‌بندی شده در کمیته مدیریت را از دیگر نتایج جلسات کمیته مدیریت بیان کردند.

در ادامه جناب آقای دکتر سبوحی با بیان این مطلب که در سپتامبر گذشته ایشان جلسه‌ای با وزارت محیط زیست آلمان داشتند اذعان داشت که توسعه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست و اجرای یک طرح پایلوت از موارد اصلی مطرح شده در همکاری بین دو کشور بود. همچنین این تفاهم‌نامه در سطح یک پروژه مطرح نشد ولی  می‌تواند فرصتی را برای شروع پروژه‌ها و همکاری‌های جدید ایجاد کند.

در ادامه جناب آقای یورگین کین هورس از وزارت محیط زیست آلمان، از فرصت پیش آمده تشکر کردند و این فرصت را به عنوان راه حلی برای همکاری‌های آتی دانستند.

 

در ادامه اعضا به بازدید از فازهای دو و سه پارس جنوبی و همچنین مجتمع پتروشیمی آریا ساسول پرداختند 


١٢:٢٦ - 1396/01/18    /    شماره : ٢٢٦٧٥    /    تعداد نمایش : ١١٢٠خروج