پیوندها
موتورخانه ها

در سالهای اخیر با رشد فزاینده مصرف انرژی در کشور طرحهایی به منظور بهینه سازی مطرح گردید، در سال 89 با طرح هدفمندی یارانه ها و پس از آن با تصویب قانون اصلاح الگوی مصرف، بحث کاهش مصرف حامل های انرژی جدی تر شد و «توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های موجود کل کشور» در جلسه شورای اقتصاد مورخ 5/8/1393 به درخواست شماره ۲۲۴۷۹۹-۱/۱۵ وزارت نفت، به استناد بند «ق» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۳، مورد تایید قرار گرفت و اکنون اجرای این طرح در ۵۰۰ هزار موتورخانه‌‌ی واحدهای مسکونی و ۱۰۰ هزار موتورخانه‌ی واحدهای تجاری و اداری در دستور کار «شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت» قرار گرفته است. در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برآن شد که به منظور فراهم کردن بررسی زیرساخت‌های لازم و چالش‌های احتمالی طرح مذکور، پروژه‌ای با عنوان بررسی و ارزیابی چالشهای اجرای طرح مذکور در ۲۰۰ واحد نمونه موتورخانه اداری و مسکونی در شهر تهران اجرا نماید. لذا ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست در تاریخ 17 دی 1393 همایشی را در این خصوص برگزار کرده و از واحدهای درگیر چون شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، انجمن شرکتهای خدمات انرژی، سازمان بهره وری انرژی ایران، شرکت ملی گاز ایران، وزارت نیرو، انجمن احتراق ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، بانکها و بیمه ها جهت ایراد نظرات و دیدگاهها در این همایش دعوت بعمل آورد و با توجه به سابقه اجرای این راهکارها در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی گاز ایران، کنسرسیومی متشکل از چهار شرکت‌‌ «بهرشد»، «بهینه سازان صنعت تاسیسات»، «پیشران انرژی» و «مهرافروز قرین» درتاریخ 20/02/1394 تشکیل گردید تا طرح پایلوت را در 200 واحد نمونه اجرا نمایند. همچنین قرار بر این شد همزمان وضعیت عملکرد موتورخانه مورد پایش آنلاین قرار گیرد.

شایان ذکر است که برای اجرای طرح پایلوت فوق ذکر در موتورخانه‌های واحدهای منتخب هزینه‌ای از مالک موتورخانه یا مدیریت ساختمان دریافت نخواهد شد.

واحدهای ساختمانی که علاقمند به مشارکت در طرح پایلوت ارزیابی چالش اجرای طرح اصلاح موتورخانه هستند در صورت تمایل به اجرای طرح در ساختمان مسکونی و یا محل کار خود می توانند به آدرس http://www.bfcic.ir  که از سوی اعضای کنسرسیوم ایجاد شده مراجعه نمایند. شایان ذکر است که مسئولیت اطلاعات مندرج در سامانه مذکور بطور کامل بر عهده شرکتهای عضو می باشد.